Chciałbyś spróbować życia i pracy poza granicami naszego kraju, ale masz mnóstwo obaw jak to będzie? Pierwszy wyjazd do pracy za granicą nie musi wiązać się z ogromnym stresem. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie się na istotną zmianę, która nastąpi. W tym, krótkim poradniku podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem i podpowiemy Ci jak przygotować się do pierwszego wyjazdu.  

Po pierwsze wykonaj porządny research

Pierwszym etapem przygotowań do wyjazdu powinno być zgromadzenie jak największej ilości informacji o miejscu, do którego wyjeżdżamy. Dziś naprawdę nie ma nic prostszego – wystarczy komputer lub smartfon, dostęp do Internetu i trochę czasu. Koniecznie sprawdź, jakie są koszty życia codziennego w tym kraju oraz jak wygląda sytuacja na rynku pracy.  Odwiedź fora internetowe i grupy na Facebooku, tam każdego dnia wiele osób dzieli się swoim doświadczeniem. Czerp garściami z ich porad i wiedzy!

Polecana grupa z ofertami pracy w Holandii: https://www.facebook.com/groups/pracawholandi/

Po drugie nie jedź w ciemno

Wyjazd do obcego państwa wiąże się nie tylko z koniecznością znalezienia pracy, ale również zakwaterowania i załatwieniem wielu formalności (ubezpieczenie, konta bankowe, umowy z pracodawcą). Dla wyjeżdżających po raz pierwszy to nie lada wyzwanie, stres i niepewność. Rozsądnym rozwiązaniem jest znalezienie agencji, która zajmie się wszelkimi formalnościami. Ważne jest, aby był to zaufany podmiot, cieszący się dobrymi opiniami i posiadający wszelkie niezbędne licencje. Nigdy nie wyjeżdżaj z niesprawdzonym pośrednikiem. 

Po trzecie przygotuj dokumenty, ważne dane i gotówkę

Szykując się do wyjazdu pamiętaj, aby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Koniecznością jest oczywiście ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Zwróć uwagę aby nie był on uszkodzony lub pęknięty. Na wypadek ich utraty zaleca się również zabranie ksero. Bezwzględnie zabierz również zaświadczenie potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne jeśli masz takie wykupione. Firmy, które współpracują z portalem bankpracy.eu, zazwyczaj oferują swoim pracownikom ubezpieczenie. W zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz możesz również potrzebować zezwolenia na pracę. Nie zapomnij także prawa jazdy i wszelkich certyfikatów, potwierdzających Twoje kompetencje (oraz ich tłumaczeń na język kraju, do którego wyjeżdżamy). 

Dodatkowe dokumenty, które mogą Ci się przydać w zależności od okoliczności to akt urodzenia, akt zawarcia związku małżeńskiego, dokumenty o przebytych chorobach, dokumenty związane z otrzymywanymi świadczeniami socjalnymi.

Pamiętaj, aby dokumenty przechowywać w bezpiecznym miejscu i nie zostawiać osobom trzecim oryginałów a kopię. 

Rekomendujemy również zapisanie w notesie lub telefonie ważnych informacji: danych i telefonu pracodawcy, adresu pracy i zamieszkania, kontaktu do ambasady lub konsulatu RP w kraju.

Wyjeżdżamy do pracy, w celu zarobkowym, ale nikt nie wręczy nam gotówki pierwszego dnia. W zależności od ustaleń z pracodawcą, możesz otrzymać pierwsze wynagrodzenie nawet po miesiącu. Musisz być przygotowany, aby przeżyć do pierwszej wypłaty. 

Po czwarte język

Sytuacja idealna to taka, w której świetnie znamy język kraju, do którego wyjeżdżamy. Oczywiście nauka języka nie każdemu przychodzi z łatwością i nie zawsze mieliśmy okazję wcześniej się nauczyć. Zagraniczni pracodawcy również w wielu przypadkach nie wymagają znajomości języka. My również posiadamy oferty bez wymaganej znajomości języka obcego, SPRAWDŹ AKTUALNE OFERTY. Warto jednak poznać lub zapisać sobie na kartce kilka podstawowych zwrotów, które pomogą w pierwszym kontakcie. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie podręcznego słownika lub zainstalowanie na telefonie aplikacji, która pozwoli przetłumaczyć niezbędne zwroty.  

Jeśli obawiasz się pierwszego wyjazdu do pracy za granicą, pomożemy! Jesteśmy doświadczoną agencją, posiadającą wszelkie zaświadczenia. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi pracodawcami! 

Zadzwoń i sprawdź jak możemy Ci pomóc! +48 71 757 50 04

Zostaw komentarz